«کاظم کوکرم»، سردبیر اسبق مجله نجوم در مورد رویت هلال ماه در دیگر کشور‌های اسلامی نیز گفت: این وضع برای کشور‌های حاشیه خلیج فارس، عربستان، ترکیه، لبنان، کشور‌های اروپایی و کشور‌های واقع در شمال آفریقا و آمریکای شمالی هم صدق می‌کند. اما برای کشور‌هایی در شرق آسیا مثل هندوستان، بنگلادش، اندوزی و مالزی رویت هلال به آسانی ایران نیست و به ابزار نجومی مثل دوربین دوچشمی نیاز دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به ویژگی‌های نجومی هلال ماه شوال ۱۴۴۵ می‌توانیم با اطمینان پیش‌بینی کنیم که امسال پس از سال‌ها هلال ماه با شرایطی آسان در بیشتر کشور‌های اسلامی رؤیت خواهد شد و در نتیجه شاهد همزمانی در اعلام عید سعید فطر در این کشور‌ها خواهیم بود.

 نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شامگاه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ بر اساس پیش‌بینی با نرم‌افزار Accurate Time
 نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شامگاه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ بر اساس پیش‌بینی با نرم‌افزار Accurate Time
 

این رصدگر هلال ماه برای افراد ساکن تهران که علاقمند به رویت هلال ماه هستند، توضیح داد: هلال ماه شوال در تهران حدود ۵۸ دقیقه پس از غروب خورشید غروب می‌کند و فرصت کافی برای رویت آن بعد از غروب خورشید داریم؛ یعنی از ساعت ۶ و ۳۳ دقیقه که لحظه غروب خورشید در تهران است تا ۷ و ۳۱ دقیقه یعنی لحظه غروب ماه، برای رویت هلال بدون ابزار نجومی کافی است رو به جهت مغرب، آسمان را بر فراز همان ناحیه‌ای که خورشید غروب کرده است، با چشم جست‌وجو کنیم تا هلال ماه را ببینیم.

پیشنهاد مطالعه:  متا اطلاعات جدیدی از API تردز به اشتراک گذاشت | مجله همه هیچ

این روزنامه‌نگار علم در توضیح بیشتر درباره چطور پیدا کردن هلال ماه افزود: هلال ماه در تهران در لحظه غروب خورشید حدود ۱۰ و نیم درجه از افق فاصله دارد. یعنی اگر مشت خود را در حالتی که دست کشیده است رو به افق بگیریم و قسمت پایینی مشت را روی خط افق قرار دهیم، هلال ماه را در لحظه غروب خورشید به اندازه قطر ظاهری مشت دست، بالاتر از افق خواهیم دید. هر چه از زمان غروب خورشید بگذرد، آسمان تاریک‌تر و البته ارتفاع هلال ماه از افق نیز کمتر خواهد شد.

کوکرم تصریح کرد: این تجربه‌ای جذاب برای همه کسانی است که مایل هستند در مسیر رؤیت هلال ماه قدم بگذارند و در تجربه اول هلالی نسبتا آسان را رؤیت کنند.

وی در توضیح علت رویت‌پذیری هلال ماه شوال امسال در سراسر کشور گفت: سن ماه در لحظه غروب خورشید در شامگاه سه شنبه ۲۱ فروردین برای بیشتر شهر‌های ایران نزدیک به ۲۱ ساعت است؛ یعنی ۲۱ ساعت از لحظه همراستا شدن مراکز زمین، ماه و خورشید در فضا گذشته است و به علت فاصله‌گرفتن قابل توجه هلال ماه از قرص خورشید در شامگاه ۲۹ رمضان، این هلال را به آسانی در آسمان رویت خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه:  اقدامات موثر میزان قاچاق دارو را حدود ۶۲ درصد کاهش داده است | مجله همه هیچ

منبع : ایرناSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *