کاظم جلالی این سخنان را روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع روز جهانی قدس و تحولات غزه که با حضور سفیران سوریه و فلسطین و صاحب نظران مسلمان و مسیحی روس در مرکز رسانه‌ای روسیه امروز در مسکو برگزار شد، بیان کرد.

وی با انتقاد از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی به خاطر گام برنداشتن در مسیر توقف جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین گفت: با گذشت ۶ ماه از آغاز دور تازه جنایات اسرائیل در غزه، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای سست صادر کرد که بلافاصله آمریکایی‌ها گفتند که اجرای آن الزامی نیست.

سفیر ایران در روسیه گفت: اینجا سوال اساسی این است که آیا رژیم اسرائیل، شریک آمریکا است و یا آمریکا به نوعی گروگان رژیم اسرائیل است؟ آنچه که امروز ما می‌فهیم این است که آمریکایی‌ها گروگان رژیم اسرائیل هستند و کاملا ذیل تصمیمات رژیم صهیونیستی قرار دارند.

وی از نوع رویکرد واشنگتن به حمله تل‌آویو به کنسولگری ایران در دمشق پایتخت سوریه نیز به عنوان مصداق دیگر رفتار آمریکا بر اساس استاندارد دوگانه یاد کرد و گفت: یک محیط دیپلماتیک مورد تجاوز رژیم صهیونیستی قرار گرفت، اما آمریکایی‌ها حاضر نیستند که نه قطعنامه‌ای در شورای امنیت صادر شود و حتی یک بیانیه.

جلالی گفت: آمریکا، انگلیس و فرانسه اجازه ندادند که در شورای امنیت سازمان ملل، حتی یک بیانیه برای محکومیت اقدام اسرائیل در نقض حاکمیت ملی سوریه و حاکمیت ایران به واسطه حمله به محیط دیپلماتیک کشورمان، صادر شود.

پیشنهاد مطالعه:  افکار عمومی جهان مصمم به متوقف کردن جنایات جنگی در نوار ‎غزه است | مجله همه هیچ

وی ادامه داد: در اینجا از مواضع روسیه در کلیت موضوع فلسطین و نوار غزه تشکر می‌کنیم که مسکو همیشه با زبان رسا، تجاوزگری اسرائیل را محکوم کرد و هم در ارتباط با موضوع مربوط به حمله به مکان دیپلماتیک ایران در سوریه، مواضع دقیقی را اتخاذ کرد و هم در شورای امنیت سازمان ملل، مواضع درستی داشت.

سفیر ایران در روسیه در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ار ب کا درباره اینکه پاسخ ایران به حمله اسرائیل چگونه خواهد بود و چه زمانی انجام خواهد شد، ابتدا تأکید کرد: حمله اسرائیل به سفارت ایران، یک اقدام کاملا جنایتکارانه بود.

جلالی سپس گفت: همانگونه که رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کشور ما اعلام کرده است، ابتکار عمل در دست جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و زمان، مکان و چگونگی پاسخگویی را ایران است که تعیین خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایران در چند ماه گذشته نشان داده است که به دنبال گسترش دامنه جنگ در منطقه نیست، گفت: همه تلاش جمهوری اسلامی ایران با این رویکرد انجام شده است که بحران غزه بتواند با روش عادلانه‌ای به پایان برسد.

سفیر ایران در مسکو گفت: سفر‌ها و گفتگو‌های تلفنی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با مقامات کشور‌های مختلف و همچنین سفر‌های بسیاری که وزیر امور خارجه کشور ما داشته‌اند گویای آن است که ایران به دنبال آن است که بحران در منطقه گسترش نیابد.

پیشنهاد مطالعه:  تأکید بر لزوم اجرای وظایف قانونی همه بخش‌های حاکمیتی در موضوع عفاف و حجاب | مجله همه هیچ

وی ادامه داد: نتیجه بخش بودن تلاش‌ها برای حل عادلانه بحران به رویکرد قدرت‌های بزرگ نیز وابسته است و اینکه آیا حاضر هستند که رفتار یکجانبه خود را در حمایت از رژیم صهیونیستی متوقف و اقدام عملی برای پایان بحران انجام دهند یا خیر.

مسئله فلسطین، مسئله اول دنیا است

جلالی در ادامه با اشاره به تحولات بین‌المللی گفت: مسئله فلسطین امروز مسئله اول دنیا است و همه ذهن‌ها و دل‌ها را متوجه خود کرده است و از ابعاد مختلف قابل بررسی است.

وی ادامه داد: در ۶ ماه اخیر، بدترین جنایات علیه مردم بی‌پناه سرزمین فلسطین در نوار غزه انجام شده است که این نوع جنایات در نوع خود در تاریخ بشریت کمتر سابقه دارد، جنایاتی که انسان را از اینکه نام انسان بر روی خود داشته باشد شرمنده می‌کند و در این جنایات، کودکان، نوزادان، مادران باردار، پیرمرد‌ها و زنان سالخورده به شهادت رسیده‌اند و منازل آنها خراب شده است.

سفیر ایران در روسیه در ادامه از بی‌تفاوتی مجامع بین‌المللی به جنایات صهیونیست‌ها انتقاد کرد و گفت: کارکرد ویژه این مجامع همچون شورای امنیت، سازمان ملل متحد و نهاد‌های حقوق بشری، ایجاد صلح و امنیت در دنیا است، اما این مجامع با رژیم اشغالگری مانند اسرائیل برخورد بسیار با مماشاتی دارند که رویکرد عجیبی است.

وی ادامه داد: گذشته از غرب و مقامات اروپایی که ماهیت و استاندارد‌های دوگانه خود را در حمایت از اسرائیل در جنایات اخیر نشان دادند، امروز انتظار بیشتری از کشور‌های عربی و اسلامی وجود دارد که به تصمیمات جدی‌تری در برابر جنایات اسرائیل دست یابند.

پیشنهاد مطالعه:  القای تزلزل در تیم اقتصادی دولت از جنس اخبار کذب است | مجله همه هیچ

جلالی یادآور شد: اقدامات رژیم صهیونیستی نشان داد که نمی‌توان با رویکرد‌های این رژیم بتوان به صلح و امنیت دست پیدا کرد و از این رو، کشور‌های جهان باید به تصمیمات مشترکی برای توقف جنایات تل‌آویو دست یابند.

سازمان همکاری اسلامی وارد عمل شود

سفیر ایران در روسیه با اشاره به حضور گسترده مسلمانان روسیه در آیین روز جهانی قدس که به ابتکار امام خمینی، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به همبستگی با ملت فلسطین اختصاص یافته است، گفت: امسال این آیین در شرایطی برگزار شد که با وقایع دردناکی در فلسطین و به ویژه در نوار غزه روبرو هستیم.

وی یادآور شد: با جنایات اخیر تل‌آویو در نوار غزه، دیگر هیچ مشروعیت اخلاقی برای رژیم صهیونیستی باقی نماند و همه عالم با ماهیت این رژیم آشنا شدند همچنانکه تصاویر این جنایات، گویای عمق و سطح این جنایات علیه بشریت است.

جلالی با اشاره به اینکه قرار است سازمان همکاری اسلامی در آینده نزدیک نشستی با موضوع فلسطین برگزار کند، ابراز امیدواری کرد که این نشست به راه حل عملی برای توقف جنایات صهیونیست‌ها و دستیابی به راه حل عادلانه برای مردم فلسطین همراه شود.

منبع: ایرناSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *