هجوم هکر‌ها به گوشی‌های تلفن همراه از طریق ایستگاه‌های شارژ عمومی حاوی اصطلاحی به نام «Juice jacking» دارد که هکر‌ها از آن برای آلوده کردن شارژر‌ها با بدافزار استفاده می‌کنند. وقتی از ایستگاه شارژ تلفن عمومی استفاده می‌کنید، اساساً تلفن خود را به دستگاهی متصل می‌کنید که نمی‌توانید کنترل کنید.

ایستگاه‌های شارژ تلفن عمومی اغلب در فرودگاه ها، کافه‌ها و سایر مکان‌های عمومی یافت می‌شوند. مشکل این است که این ایستگاه‌ها برای دسترسی به اطلاعات گوشی شما هک می‌شوند.

بسیاری از کشور‌ها هشدار‌های شدیدی به کاربران گوشی‌های هوشمند داده اند و به آنها نسبت به استفاده از ایستگاه‌های شارژ عمومی تلفن هشدار داده اند.

ایستگاه‌های شارژ عمومی مجهز به پورت‌های USB هستند که در صورت تمام شدن باتری به شما کمک می‌کنند.

این توصیه امنیتی در اکثر کشور‌های جهان به اشتراک گذاشته شد و از مردم خواسته تا مراقب کلاهبرداری با استفاده از شارژر‌های عمومی باشند.

این هشدار‌ها تأیید می‌کند که فرآیند سرقت داده‌ها از طریق پریز برق به روشی آسان برای حمله به کاربران تبدیل شده است، زیرا مردم همیشه باید تلفن‌های خود را شارژ کنند.

پیشنهاد مطالعه:  دستیابی به حالت‌های کوانتومی در دمای اتاق برای اولین بار | مجله همه هیچ

مجرمان سایبری ممکن است از این مزیت استفاده کنند و از پورت‌های شارژ USB نصب شده در مکان‌های عمومی برای انجام فعالیت‌های مخرب استفاده کنند.

از این رو، شارژ دستگاه الکترونیکی خود در ایستگاه‌های شارژ USB آلوده ممکن است شما را قربانی سرقت اطلاعات کند.

اگر هکر‌ها به دستگاه شما دسترسی پیدا کنند، می‌توانند برنامه‌های مخربی را برای آلوده کردن و سرقت اطلاعات شما نصب کنند.

ایستگاه‌های شارژ عمومی ممکن است روی کابل‌های شارژ مخربی نیز استفاده شوند که شبیه کابل‌های شارژ معمولی طراحی شده‌اند، اما به گونه‌ای تغییر یافته‌اند که شامل سخت‌افزار اضافی می‌شود که به مهاجم اجازه می‌دهد با وارد کردن بدافزار هنگام اتصال به سیم، به داده‌های تلفن شما دسترسی داشته باشد.

هنگامی که بدافزار روی دستگاه شما قرار می‌گیرد، هکر می‌تواند به فایل‌های خصوصی شما دسترسی داشته باشد و آنها را نگه دارد تا بعداً از شما باج گیری کند یا پول شما را بدزدد.

راه‌های پیشگیری

پیشنهاد مطالعه:  مرکز پژوهش، فناوری و نوآوری شبکه‌های کوانتومی افتتاح شد | مجله همه هیچ

مجموعه‌ای از اقداماتی که هر کاربر گوشی هوشمند باید برای محافظت از دستگاه‌ها و داده‌ها رعایت کند که مهمترین آنها این است که قبل از استفاده از ایستگاه‌های شارژ یا شارژر‌های عمومی خوب فکر کند و بهتر است از پریز برق برای شارژ دستگاه تلفن همراه خود با استفاده از شارژر خود بهره ببرد؛ بنابراین همیشه یک شارژر یا پاوربانک و سیم شارژ خود را همراه داشته باشید و اگر دستگاه اندرویدی خود را به یک درگاه USB وصل کردید و پیامی ظاهر شد که از شما می‌خواهد «اشتراک‌گذاری داده»، یا «فقط شارژ» را انتخاب کنید، همیشه گزینه دوم را انتخاب کنید.

اگر آیفون خود را به یک ایستگاه شارژ تصادفی وصل کنید، یک کادر محاوره‌ای نمایش داده می‌شود که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید به این دستگاه اعتماد کنید یا خیر. در اینجا، «Do not trust» را انتخاب کنید.

کار مهم دیگری که باید انجام دهید این است که نرم افزار و سیستم عامل گوشی خود را به روز کنید. برای ایمنی بیشتر، یک کابل شارژ بخرید، که بر خلاف کابل معمولی، از ارسال یا دریافت اطلاعات در حین شارژ جلوگیری می‌کند. می‌توانید آن را از فروشگاه تلفن تهیه کنید.

پیشنهاد مطالعه:  ارتباط میزان اسیدی بودن مغز با اختلالات عصبی و مشکلات روان‌شناختی | مجله همه هیچ

همچنین می‌توانید یک آداپتور کوچک مخصوص بخرید که به عنوان مانعی بین تلفن شما و ایستگاه شارژ عمل می‌کند و از انتقال داده‌ها جلوگیری می‌کند.

همچنین، مهم است که هنگام شارژ شدن در یک ایستگاه عمومی گوشی خود را بدون مراقبت رها نکنید، زیرا این امر آن را در برابر سرقت یا دستکاری آسیب پذیر می‌کند.

منبع: ارم نیوزSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *