فاطمه داوری مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی امروز یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع تشریح برنامه‌های روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی، با بیان این مطلب اظهار کرد: یک برنامه سه ساله از چندی پیش از سوی ایکوموس انجام شده که میراث مقاوم در برابر بلا‌های طبیعی، واکنش و ارزیابی این برنامه است و از سال ۲۰۲۴ در سه سال پیش رو اجرایی خواهد شد. همچنین سال ۲۰۲۴ مقارن با شصتمین سال ابلاغ منشور ونیز است.

او افزود: شعار امسال روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی «بحران‌ها و منازعات از دریچه منشور ونیز» است؛ بنابراین ایکوموس به کشور‌ها توصیه کرده که در این باره برنامه‌های خود را ارائه دهد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اضافه کرد: امسال در ایران به این مناسبت نیز یک شعار درنظر گرفته شده که به موضوع تاب‌آوری بنا‌های تاریخی در برابر بحران‌های طبیعی اشاره دارد.

او در ادامه گفت: برنامه‌هایی را در سطح ملی و استانی به همین مناسبت داریم که روز ۳۰ فروردین بازدید از بنا‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی رایگان خواهد بود و تور‌های بازدید از اماکن و بنا‌های تاریخی برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  تحویل غرفه‌های ناشران نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شد | مجله همه هیچ

داوری یادآور شد: ضمن این که در روز ۳۰ فروردین مراسم بزرگداشت روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی در محل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار خواهد شد و از استادان و پیشکسوتان این حوزه تجلیل به عمل خواهد آمد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اضافه کرد: همچنین با همکاری صندوق توسعه، از بهره‌برداران موفق که مفهوم میراث‌فرهنگی را به خوبی توانسته‌اند ارائه دهند، تجلیل می‌شوند. این در حالی است که برنامه‌های پیوسته نیز داریم که برگزاری دو نشست تخصصی، برگزاری کنگره بررسی معماری از دیدگاه میراث‌فرهنگی، سمینار بین‌المللی به میزبانی استان سمنان و … از جمله این برنامه‌ها است.

او یادآور شد: برگزاری ۱۰ نشست تخصصی در سراسر کشور با محوریت شعار سال، برگزاری نشست تخصصی به میزبانی شهر همدان و … از دیگر برنامه‌هایی است که به این مناسبت در نظر گرفته‌ایم.

داوری در ادامه این نشست خبری یادآور شد: برنامه سال گذشته ایکوموس نیز درباره میراث‌فرهنگی و اقلیم بود. پیام و محور شعار و سال گذشته ایکوموس به دنبال این بود که جامعه جهانی خوانش کند و به دانش نهفته در این حوزه تاکید داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه:  جزئیات و ساعت بازدید نمایشگاه کتاب اعلام شد | مجله همه هیچ

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی اظهار کرد: در سال گذشته ۳۵ پروژه با مشارکت مردمی مرمت شد. در این باره خانه‌های تاریخی انتخاب شد که در بافت تاریخی باشند تا سکونت در آن بافت‌ها حفظ شود.

او در ادامه گفت: در سال گذشته با حضور بخش فنی استان‌ها یک دوره آموزشی را در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی با موضوع فرونشست برگزار کردیم. یکی از اتفاقاتی که مد نظر ما است این است که در نشست سمنان در دو هفته آینده، روش‌های نوین بین‌المللی بررسی خواهد شد و نتایج آن به همکاران و فعالان ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی افزود: یکی از کار‌هایی که سال قبل انجام دادیم این بود که سراغ برخی از دستگاه‌ها رفتیم که آثار تاریخی در اختیار داشتند. از بین ۱۴ هزار اثر تاریخی ۲ هزار اثر در اختیار دستگاه‌هایی است که از امکانات و اعتبارات دولتی استفاده می‌کنند و بیش از ۱۹۰۰ اثر ما مالکیت اوقافی دارد.

پیشنهاد مطالعه:  بازیگر تایتانیک و ارباب حلقه‌ها درگذشت | مجله همه هیچ

داوری خاطرنشان کرد: ایکوموس یک ساختار اصلی دارد و متشکل از کمیته‌هایی است و تعدادی نیز کمیته ملی دارد که نقش تسهیل‌گری را دارند و یک نهاد غیردولتی است.

او در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی و تجلیل از فعالان و کنشگران بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی، تقدیر از استادکاران و پیشکسوتان مرمت و معماری سنتی، خیرین حفاطت و مرمت بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی و فعالان و کنشگران اجتماعی و سمن‌های میراث فرهنگی، برترین‌ها در تحقق مسئولیت اجتماعی در حوزه بنا‌ها ومحوطه‌های تاریخی، برگزاری نشست تخصصی بحران‌ها و منازعات از دریچه منشور ونیز، برگزاری سمینار بین‌المللی تاثیر بحران‌های طبیعی بر بنا‌های تاریخی (با رویکرد کاربرد فناوری‌های نوین در بنا‌های تاریخی) با حضور رئیس و اعضای کمیته علمی ایسکارسا و برپایی نشست سراسری اعضای شورا‌های فنی استان‌ها از جمله برنامه‌های روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی است.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *