معاونت توسعه و فناوری رسانه همچون سنوات گذشته به منظور خدمات‌رسانی و پوشش بدون نقص مراسم باشکوه راه‌پیمایی روز قدس با به‌کارگیری تمام امکانات و تجهیزات خود و همت بخش‌های مختلف، قاب‌های زیبایی از این رویداد مهم سیاسی را در معرض دید مخاطبان قرار داد.

 همکاران اداره کل ارتباطات زمینی و ماهواره‌ای علاوه بر برنامه‌های ثابت و ویژه‌برنامه‌هایی که در ماه مبارک رمضان به صورت روزانه با تلاش پیگیرانه کارشناسان فنی اداره کل در حال پخش دارند، با دریافت درخواست آفیش برنامه‌های مناسبت روز قدس از شبکه‌های سراسری به محل برنامه مراجعه کردند و با برقراری ارتباطات زنده بر بستر ارتباطی مایکروویو سیار و فیبر نوری و ارتباطات ماهواره‌ای به ارائه خدمت پرداختند.

سرویس‌دهی هم‌زمان به بیش از ۴۰ ایستگاه ماهواره‌ای سیار

در حوزه ایستگاه‌های ماهواره‌ای واحد ارسال و دریافت به‌منظور پوشش ماهواره‌ای مراسم با شکوه راه‌پیمایی روز جهانی قدس با به‌کارگیری تجهیزات خود و ضمن تأمین و اجاره دائم و موقت پهنای باند بر روی سه ماهواره مختلف، اقدام به سرویس‌دهی هم‌زمان به بیش از ۴۰ ایستگاه ماهواره‌ای سیار در داخل کشور (تهران و مراکز شهرستان‌ها) و خارج از کشور (عراق، سوریه و لبنان) که جمعاً شامل ۱۸ ایستگاه HD و ۲۳ ایستگاه SD کرد.

 تأمین پهنای باند موقت برای این مراسم با هماهنگی امور کالا از قبل هماهنگ شده و بر طبق کاربری و امکانات هر یک از سیستم‌های ارتباطات زنده، تخصیص و مدیریت فرکانس به نحو مطلوب انجام پذیرفت. در تمام طول پوشش مراسم، تمام تدابیر در بهره‌برداری مناسب و رضایت اپراتور‌های ماهواره‌ای و تمام بهره برداران و نیز جلوگیری از وقوع هرگونه تداخل فرکانسی احتمالی اتخاذ شد. با پایش مستمر سرویس‌های ماهواره‌ای برقرار شده در طول مدت زمان سرویس‌دهی توسط همکاران واحد ارسال و دریافت، هیچ گونه گزارشی در ارتباط با قطعی سیگنال بر روی آنتن از سوی هیچ یک از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی اعلام نشد. همچنین پوشش بین‌المللی این مراسم نیز با ارسال بر روی ماهواره انجام پذیرفت.

پیشنهاد مطالعه:  فیلم سینمایی «حکیم نظامی» ساخته می‌شود | مجله همه هیچ

برای پوشش حضور حماسی امت اسلامی در داخل و خارج از کشور به مناسبت روز قدس، امور ارسال و دریافت ماهواره‌ای، با به کارگیری پهنای باند بالغ بر ۱۰۸ مگاهرتز، با مجموع سرویس‌دهی در حدود ۲۵۰ ساعت به ارتباطات زنده ماهواره‌ای برای این مراسم، به ۴۱ سرویس موقت ماهواره‌ای به میزان ۴۰ نفر ساعت خدمات ارائه داشته‌است.

توضیح اینکه اقدامات مختلفی در این خصوص صورت گرفت که می‌توان به هماهنگی با مراکز صداوسیما به منظور اعلام نیاز برای تخصیص فرکانس با توجه تجهیزات، هماهنگی برای تهیه پهنای باند مورد نیاز و انجام آزمایش عملیاتی اولیه بر روی پهنای باند ماهواره‌ها، مدیریت منابع اعم از سیستم‌های ارسال و دریافت، مدیریت پهنای باند در تمام ماهواره‌های در حال استفاده در زمان اجرای مراسم و همچنین انجام آزمایش‌های عملیاتی تمام سیستم‌های در حال کار بر روی تمام ماهواره‌های در حال استفاده، اشاره کرد.

در حوزه فیبر نوری همه ارتباطات روز قدس از نقاط مختلف سطح شهر تهران که توسط همکاران واحد سیار در ساختمان PTT تحویل گرفته می‌شد توسط لینک‌های SD و HD فیبر نوری به سالن فایبر و در نهایت به نودال تحویل داده‌شد.

همچنین ارتباطات روز قدس در همه استان‌ها به کمک خطوط برگشت از مراکز تحویل گرفته و به نودال داده‌شد.

در واحد ارتباطات زنده نیز بنابر مأموریت سازمانی و برای پوشش مراسم با شکوه راه‌پیمایی روز قدس همگام با آحاد ملت انقلابی و خداجو به منظور پوشش حداکثری مراسم با تمام تجهیزات و توان نیروی انسانی اقدام کرد که با استقرار شش نقطه محل برای پوشش این مراسم عظیم و با شکوه وارد عمل شد و از این تعداد پنج خودرو SNG و یک دستگاه لینک ماکروویو مستقر شد و مورد استفاده قرار گرفت که به منظور استفاده از تصاویر زنده برای شبکه‌های ملی و برون‌مرزی انجام وظیفه کردند.

پیشنهاد مطالعه:  از توجه ویژه به توسعه روابط فرهنگی با همسایگان تا طرح مساله غزه در اجلاس باکو | مجله همه هیچ

 برقراری بیش از ۲۰۰۰ دقیقه ارتباط

به همت مجموعه همکاران اداره‌کل فنی پخش، در یوم‌الله روز قدس از ۱۶ نقطه ایستگاه زمینی خبری و دو نقطه هوایی در تهران و شهرستان‌های استان و از ۳۳ مرکز استان نیز تصاویری دریافت شد و در اختیار شبکه‌ها قرار گرفت. همچنین تصاویر ۳۳، ۱۲، ۹، ۶ قاب از راه‌پیمایی تهران و مراکز در نودال مرکزی تولید و به تناوب در اختیار شبکه‌ها قرار گرفت.

 در این روز سخنرانی مقام معظم رهبری از شبکه‌های یک، خبر، قرآن، جام جم ۱ و ۲، شبکه‌های برون‌مرزی العالم، الکوثر، سحر ۱ تا ۵ و شبکه‌های رادیویی ایران، تهران و معارف پخش شد. در مجموع بیش از دو هزار دقیقه ارتباط بر اساس بیش از ۲۵۰ درخواست از طرف شبکه‌ها در اختیار ایشان قرار گرفت.

در نودال رادیویی نیز دو خط اصلی و رزرو دریافتی از واحد سیار نماز جمعه به همراه خط با تأخیر آن تحویل رادیو تهران شد. خط تصویر و صدای دریافتی از نودال تلویزیون مربوط به مراسم راه‌پیمایی روز قدس تحویل رادیو ورزش شد و در طول مراسم، ارتباط این واحد‌ها به صورت مستمر برقرار بود.

این اداره‌کل در ایام ماه مبارک رمضان نیز ضمن پخش برنامه‌های اذان‌گاهی برای همه شبکه‌ها به صورت زنده، ارتباط مستقیم شبکه یک با مشهد مقدس، شبکه دو با شاهچراغ، شبکه سه با قم، شبکه چهار با طبس، شبکه پنچ با شهر ری و شبکه قرآن با قم و اصفهان به منظور پخش قرائت ترتیل قرآن به صورت منظم و روزانه برقرار شد.

در شب‌های قدر نیز ارتباطات متعددی از مشهد مقدس جمکران، حرم مطهر حضرت معصومه (س)، حسینیه همدانی‌ها، حرم حضرت عبدالعظیم، حرم حضرت امام (ره)، مصلای حضرت امام (ره)، کربلای معلی، نجف اشرف، و نیز تصاویر زنده از مکه مکرمه، مدینه منوره و اماکن متبرکه شهر‌های مختلف کشور، دریافت و در اختیار شبکه سراسری و استانی و برون‌مرزی به‌مدت بیش از ۱۷۰ ساعت قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه:  بازدید‌ ۲۰ میلیونی ویدیو‌های «محفل» | مجله همه هیچ

در نودال رادیو نیز خطوط اصلی حرم حضرت عبدالعظیم از طریق نودال مرکزی تلویزیونی در اختیار نودال رادیو قرار گرفت تا در اختیار شبکه رادیویی تهران قرار داده شود و شبکه‌های رادیویی اقتصاد از امامزاده صالح، فرهنگ از دانشگاه امام صادق (ع)، جوان از مشهد مقدس و رادیو جوان از کربلای معلی این مراسم را پوشش دادند. در این سه شب به مدت ۱۲۰ ساعت ارتباط زنده رادیویی با اماکن فوق نیز در اختیار هفت شبکه رادیویی قرار گرفت.

 خلق تصاویر زیبای هوایی توسط عوامل پشتیبانی و خدمات هوایی

با توجه به اهمیت پوشش خبری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز قدس، به دستور معاون توسعه و فناوری رسانه، واحد پشتیبانی و خدمات هوایی اقدام به درخواست هماهنگی تصویربرداری هوایی از دو موقعیت به صورت پرنده سبک و یک مورد تصویربرداری خبری توسط بالگرد از این مراسم را کرد. با بررسی‌های صورت‌گرفته و تأیید مراجع ذی‌صلاح دو نقطه میدان انقلاب و تقاطع خیابان انقلاب- خیابان وصال مورد تأیید قرار گرفت.

با استقرار SNG از صبح روز مراسم، عوامل پشتیبانی و خدمات هوایی از ساعت ۹:۰۰ صبح اقدام به ارسال زنده تصاویر از دو نقطه تعیین شده به جام جم کردند که پوشش زنده تصویربرداری هوایی در قالب پرنده‌های سبک بالغ بر ۲۰ سورتی پرواز صورت پذیرفت.

شایان ذکر است که از پد شهید سلیمانی واقع در جام جم نیز برای پوشش خبری واحد مرکزی خبر یک سورتی توسط بالگرد صورت پذیرفت.

در شب‌های احیا نیز با در خواست شبکه سه از حسینیه همدانی‌ها تصاویر زنده هوایی، به مقدار ۲۵ سورتی پرواز انجام شد.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *