وزیر امور خارجه امروز در پاسخ به درخواست وزیر خارجه استونی درباره کشتی توقیف شده و آزادی خدمه استونی گفت: این کشتی که در آب‌های سرزمینی ایران رادار خود را خاموش کرده و امنیت دریانوردی را به خطر انداخته در توقیف قضایی قرار دارد، اما همه خدمه آن را با نگاه انسانی آزاد کرده‌ایم و در صورت همراهی کاپیتان کشتی، امکان بازگشت آنها به کشورشان و از جمله استونی فراهم است.

 مارگوس تاساکانا وزیر امور خارجه استونی امروز (پنجشنبه) ۱۳ اردیبهشت با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه تلفنی گفتگو کرد.

در این تماس تلفنی در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شد.

طرفین در این گفتگو با اشاره به وجود فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور، آمادگی متقابل برای توسعه بیش از پیش مناسبات را مورد تأکید قرار دادند.

امیرعبداللهیان در این گفتگو در خصوص تحولات فلسطین تأکید کرد: عمق فاجعه نسل کشی و جنایات صهیونیست‌ها در غزه می‌طلبد که تمامی کشور‌ها برای برقراری آتش بس پایدار، رفع کامل محاصره انسانی، تبادل اسرا و جلوگیری از وقوع جنایات بیشتر رژیم اسرائیل در غزه تلاش کنند. 

پیشنهاد مطالعه:  مجلس با رفع بخشی از ایرادات شورای نگهبان به لایحه تجارت موافقت کرد | مجله همه هیچ

قدردانی از نگاه انسانی ایران

امیرعبداللهیان تصریح کرد: رعایت قوانین و مقررات دریایی از سوی تمامی کشتی‌ها در راستای حفظ امنیت دریانوردی امری ضروری و غیرقابل اجتناب است. 

مارگوس تاساکانا وزیر امور خارجه استونی نیز ضمن با اهمیت خواندن روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که در سایه رفع موانع، مناسبات فیمابین بیش از پیش گسترش یابد. 

وزیر امور خارجه استونی همچنین با اشاره به بحران‌های منطقه‌ای، خواستار همکاری همه کشور‌ها برای توقف جنگ در غزه شد.

وی از نگاه انسانی جمهوری اسلامی ایران برای آزادی خدمه کشتی توقیف شده قدردانی کرد.

چندی پیش نیز وزیر خارجه پرتغال درباره این کشتی که با پرچم پرتغال تردد می‌کرده و به خاطر تخلف صورت گرفته توسط ایران توقیف شده، با امیرعبداللهیان تلفنی گفتگو کرد.

منبع: فارسSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *