یکی از مهم ترین برنامه های دولت تکمیل واحدهای مسکن مهر باقی مانده است که این اقدام در دستور کار تمامی دستگاه های مرتبط با مسکن قرار گرفته است. با توجه به آنکه یکی از اهداف امسال دولت جهش تولید با مشارکت مردمی است بنابراین در راستای افزایش تولید مسکن، تکمیل واحدهای مسکن مهر  باقی مانده  در اولویت  قرار دارد.

در حال حاضر بخش عمده ای از واحدهای مسکن مهر باقی مانده در شهرهای جدید است و یکی از شهرهایی که تعداد زیادی واحد مسکونی در آن باقی مانده، شهر جدید پردیس است که البته به گفته مدیران به زودی بیش از ۳ هزار متقاضی واحدهای مسکن مهر خود را در پردیس تحویل می گیرند.

تکمیل سه هزار واحد مسکن مهر پردیس در خرداد ماه 

در همین رابطه خلیل محبت خواه مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه ۳ هزار واحد مسکن مهر در خردادماه تکمیل و تحویل متقاضیان داده می شود گفت: تمامی واحدهای مسکن مهر در شهر پردیس با امکانات کامل به متقاضیان تحویل داده می شود و برای تسریع در اجرای پروژه های مسکن مهر پیمانکاران کم کار در این  حوزه  را برکنار کرده ایم.

محبت‌خواه تأکید کرد: شرکت‌های خدمات رسان باید تلاش کنند تا خدمات شهر پردیس را برای واحدهای در حال ساخت به‌موقع تأمین کنند تا امکان تحویل واحدها در زمان‌بندی انجام شده وجود داشته‌باشد.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده تمرکز شرکت عمران شهر جدید پردیس بر روی تکمیل واحدهای مسکن مهر است گفت: بخش عمده ای از واحدهای مسکن مهر در شهر جدید پردیس به دلیل توپوگرافی خاصی که داشت دیرتر از سایر پروژه ها آغاز شد که در این شرایط تمام سعی خود را خواهیم کرد که این واحدها زودتر به دست متقاضیان برسد.

محبت خواه بیان کرد: حدود ۳۰ هزار واحد مسکونی مهر در شهر پردیس باقی مانده بود که با حمایت‌های وزیر راه و شهرسازی و همراهی صندوق ملی مسکن، حدود ۱۶ هزار واحد آنها در دو مرحله و در مهر و اسفند ۱۴۰۲ تکمیل و تحویل متقاضیان شد. برنامه ریزی شده‌است تا حدود ۳ هزار واحد نیز در ماه‌های آتی تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

پیشنهاد مطالعه:  مکان‌یابی ۱۳ هزار هکتار زمین برای ساخت شهرک‌های نهضت ملی مسکن | مجله همه هیچ

براساس این گزارش با توجه به آنکه واحدهای مسکن مهر چندین دولت را درگیر خود کرده است بنابراین در دولت سیزدهم عزم بر بسته شدن پرونده مسکن مهر بوده به طوری که  نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی با بیان اینکه  به طور قطع با برنامه ریزی که انجام داده ایم تا پایان سال ۱۴۰۳ پرونده مسکن مهر  را خواهیم بست گفت:  پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر به روند خوبی رسیده است.

وی افزود: حدود ۶۸ هزار واحد مسکونی از  پروژه های مسکن مهر  باقی مانده که بیش از  ۷۵ درصد پیشرفت دارند و تکمیل این واحدها  در اولویت ما است. برخی از پروژه‌ها مشکلات حقوقی دارند، پروژه‌هایی که پیمانکارش دچار مشکل شده یا برخی از واحدها  که پرونده‌های قضایی دارد توسط دایره حقوقی در استان ها، بنیاد مسکن و بخش حقوقی خود وزارتخانه دنبال می‌شود.

نوروزی بیان کرد: بسیاری از واحدهای مسکن مهر باقی مانده مشکل ساخت وساز ندارند بلکه تعداد زیادی از واحدها مشکلات حقوقی دارند که  وزارت راه وشهرسازی پیگیر   این موضوع است  بنابراین با تمام این مشکلات سعی خواهیم کرد که امسال پرونده واحدهای مسکن مهر را ببندیم.

پیشرفت فیزیکی ۶۷ هزار و ۶۰۷ واحد باقی مانده مسکن مهر به۷۵ درصد رسید 

 همچنین سید احمد خادمیان مدیرکل دفتر پایش طرح‌های مسکن در خصوص میزان باقی‌مانده واحدهای مسکونی مهر در سراسر کشور  گفته بود : در ابتدای دولت سیزدهم حدود ۲۵۰ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر فروش اقساطی نشده، برای تکمیل به این دولت محول شد که تاکنون حدود نیمی از آنها تکمیل و تحویل شده است.

پیشنهاد مطالعه:  سرمایه گذاری ۳۵ همتی از محل مولدسازی برای تکمیل واحدهای مسکن مهر | مجله همه هیچ

وی افزود: آمارها حاکی است که در مجموع ۱۲۵ هزار و ۶۷۸ واحد باقی مانده است که ۸ هزار و ۳۵۹ واحد سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ۴۳ هزار و ۸۱ واحد سهم شهرهای جدید است که بیشتر آن واحدها مربوط به پردیس، پرند و مهستان (هشتگرد) و ۵۹ هزار و ۷ واحد نیز سهم ادارات کل راه و شهرسازی استان‌هاست.

خادمیان بیان کرد: ۲۱ هزار و ۵۳۲ واحد از تعداد کل ۱۲۵ هزار و ۶۷۸ واحد مسکن مهر باقی مانده، زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که بخش عمده‌ای از آنها دارای پرونده‌های حقوقی هستند و در حال تعیین تکلیف برای نحوه ادامه ساخت آنها هستیم، زیرا زمین این پروژه‌ها متعلق به دولت است.

به گفته وی، از تعداد ۲۱ هزار و ۵۳۲ واحد مسکن مهر باقی مانده که کمتر از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، یک هزار و ۴۶۷ واحد مربوط به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۷ هزار و ۳۱۱ واحد متعلق به شهرهای جدید و ۱۲ هزار و ۷۵۴ واحد مرتبط با اداره کل راه و شهرسازی استان‌های سراسر کشور است.

مدیرکل دفتر پایش طرح‌های مسکن ادامه داد: ۴۱ هزار و ۴۳۷ واحد بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱۰ هزار و ۴۹۱ واحد بین ۹۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی، ۵ هزار و ۲۲۴ واحد بین ۸۵ تا ۹۰ درصد، ۵ هزار و ۱۹۴ واحد بین ۸۰ تا ۸۵ درصد و ۵ هزار و ۲۶۱ واحد بین ۷۵ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در اولویت تکمیل و تحویل قرار دارند.

خادمیان گفت: در حال حاضر ۶۷ هزار و ۶۰۷ واحد باقی مانده مسکن مهر پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد و بالاتر را دارند که با تأکید وزیر راه و شهرسازی، بخش عمده‌ای از آنها در نیمه اول امسال تکمیل، فروش اقساطی و تحویل متقاضیان می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  ورودی بار میوه و صیفی در میدان مرکزی به ۲۵ هزارتن رسید | مجله همه هیچ

وی به مالکان واحدهای باقی مانده از پروژه‌های خود مالک مسکن توصیه کرد تا برای تشکیل پرونده و فروش اقساطی تسهیلات بانکی، هرچه سریع‌تر به شعب بانک تسهیلات دهنده مراجعه و نسبت به اخذ کارت قسط اقدام کنند.

تحویل ۶۰۰ واحد مسکن مهر دارای معارض در پرند تا خرداد ماه 

 با توجه به آنکه بخش عمده ای از واحدهای مسکن مهر به گفته خود مدیران این بخش بسته می شود اما هنوز تعداد زیادی از واحدهای مسکن مهر مشکل حقوقی دارند که در این بین  واحدهای شهر جدید پرند در مقایسه با سایر شهرها از مشکلات حقوقی بیشتری برخوردار  است.

در همین رابطه آرش صیادی مدیرعامل شرکت عمران پرند در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه بخش عمده‌ای از پروژه‌های مسکن مهر در شهر جدید پرند به بهره برداری رسید و پرونده مسکن مهر تقریبا در این شهر بسته شد گفت: حدود یک هزار و ۳۶۹ واحد مسکن مهر در شهر جدید پرند باقی مانده است که بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها مشکل معارض دارند که طبق جلسه و جمع بندی‌هایی که با اداره تعاون شهرپرند صورت گرفته بخشی از مشکل حقوقی و تعاونی این واحدها امسال برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا در نیمه اول امسال ۶۰۰ واحد مسکن مهری که در پرند مشکل تعاونی و حقوقی دارند را تکمیل کنیم و به متقاضیان تحویل دهیم، اما مابقی پروژه‌ها به دلیل شکایت‌هایی که علیه این واحدها شده، باقی مانده است که شرکت عمران پرند در تلاش برای رفع مشکلات این واحدها است.

حال با توجه به آنکه وعده های بسیار زیادی از سوی دستگاه ها مبنی بر تکمیل واحدهای مسکن مهر باقی مانده و بسته شدن پرونده این واحدها داده شده است امیدواریم هرچه سریعتر شاهد پایان چشم انتظاری متقاضیان باشیم.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *